24/01/2022

Jak wygląda praca architekta wnętrz?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, na czym polega i jak wygląda praca architekta wnętrz. Pomimo tego, co możemy zaobserwować w telewizji, wykonywanie owego zawodu znacząco się różni, w programach najczęściej przedstawiane są sytuacje, gdzie pomysły przychodzą w sekundę, a całe realizacje trwają jedną dobę. W większości pracowni, które zajmują się architekturą wnętrz, proces projektowy tworzony jest od A do Z, od ogółu do szczegółu na podstawie kolejnych etapów. W niniejszym artykule przedstawię, jak wygląda proces planowania projektu przez architekta.

architekt - pracownia wnętrz kraków

Podstawowe informacje

Praca architekta wnętrz w dużej mierze opiera się na tak zwanej pracy siedzącej, podczas której przygotowywane są plany rozmieszczenia aranżacji we wnętrzu oraz tworzone są wizualizacje i cała dokumentacja, którą posłużą się wykonawcy i inwestorzy w realizacji projektu. Zdarza się, że architekt organizuje spotkania z klientem w celu dokonania pomiaru wymaganego do projektu bądź skonsultowania konkretnego etapu projektowego. Jednak różni się to w zależności o tego czy projekt przygotowywany jest zdalnie, czy „na miejscu”.

Analiza możliwego wyposażenia

Architekci wnętrz podczas projektowania odwiedzają również różnego rodzaju sklepy i prowadzą spotkania z przedstawicielami handlowymi. Dzięki temu mogą dokładniej rozeznać się w materiałach i elementach wyposażenia, które mogą uwzględnić w swoim projekcie. Znajomość poszczególnych właściwości umożliwia lepsze dopasowanie projektu do oczekiwań klientów.

Nadzór projektowy

Niektórzy w tym zawodzie zajmują się również nadzorami projektowymi, czyli kontrolowaniem czy dana realizacja przebiega zgodnie z planem. Wiąże się to z wizytami w trakcie remontu z ekipą wykończeniową oraz wykonawcami, między innymi takimi jak stolarz, szklarz, ślusarz.

Projekty nieruchomości pod klucz

Na rynku znajdują się również architekci wnętrz proponujący w swojej ofercie usługę pod klucz. Praca projektanta opiera się wtedy w całości na przejęciu inwestycji na czas jej remontu, oznacza to, że zajmuje się tworzeniem zamówień, nadzorowaniem całości prac i ich organizacja, a także nawet dokonywaniem kwestii, takich jak ułożenie dywanu i zawieszenie zasłon.

Na rynku architektów wnętrz dostępnych jest wiele różnych ofert, dlatego ważne, aby przed podjęciem współpracy z projektantem, dogłębnie przekazać mu swoje oczekiwania dotyczące współpracy. Dzięki temu zyskujesz pewność, że zrealizowany projekt będzie w pełni spełniał Twoje potrzeby dotyczące zarówno stylu urządzenia wnętrza, jak i jego praktyczności.

24/01/2022